banner61

Samson Dağları’nın önemine dikkat çekildi

banner35

EKOSİSTEMİ KORUMA VE DOĞA SEVENLER DERNEĞİ (EKODOSD), BİRÇOK YABAN HAYATINA EV SAHİPLİĞİ YAPAN DİLEK YARIMADASI BÜYÜK MENDERES DELTASI MİLLİ PARKI’NIN SİGORTASI OLARAK GÖRÜLEN SAMSON DAĞLARI’NIN ÖZEL BİR STATÜYLE KORUNMASI GEREKTİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ.

Samson Dağları’nın önemine dikkat çekildi
banner66

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), birçok yaban hayatına ev sahipliği yapan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın sigortası olarak görülen Samson Dağları’nın özel bir statüyle korunması gerektiğine dikkat çekti.

Aydın’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin korunması adına önemli çalışmalar yapan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, endemik bitkiler ve anıtsallık kriteri taşıyan ağaçlarla dolu olan Samson Dağları’nın, flora zenginliği açısından Aydın’ın en önemli doğa alanı arasında olduğunu ifade ederek; “Samson Dağları Milli Park’ın sigortasıdır” dedi.

Bölgenin, özel bir statüyle korunması gereken bir doğa alanı olduğunu ifade eden Sürücü; “Batı Anadolu’nun Aydın bölgesinde doğal ve kültürel kaynak değerleri açısından en zengin yerlerinden biri Aşağı Büyük Menderes Havzası’dır. Latmos Dağları, Azap ve Bafa Gölleri, Menderes Deltası ve içinde milli parkında bulunduğu Samson Dağları’ndan oluşan bu bölgeye bütüncül olarak bakıldığında, kısa mesafelerde farklı zenginliklerin olduğu görülür. Bu coğrafyada binlerce yıl öncesine dayanan kültür varlıkları, milyonlarca yıllık jeolojik oluşumlar, eşsiz bitki örtüsü ve günümüzde habitatları parçalanmış olsa da hala birbiri arasında etkileşimi devam yaban hayatı için ekolojik koridor sağlayan olağanüstü güzellikte doğa alanlarıyla çevrili bir bölgedir. Milli Parkın Dilek Yarımadası bölümünün dışında kalan ancak ekolojik ve coğrafik açıdan devamlılık gösteren bu bölge Kuşadası ve Söke sınırlarında yer almaktadır. Endemik bitkiler ve anıtsallık kriteri taşıyan ağaçlarla dolu olan Samson Dağları flora zenginliği açısından Aydın’ın en önemli doğa alanı sayılabilir. Aydın’ın en önemli antik kentlerinden biri olan Priene, bir Karia yerleşimi olan Melia (Arkaik Panionion), Fındıklıkale ve eşsiz bitki topluluklarının içinde kurulmuş Kurşunlu Manastırı bu coğrafyanın kültür varlıklarını oluşturmaktadır” dedi.

“Tehdit altına girecektir”

Bölgenin tahribata uğramasına yol açan uygulamaların olduğuna dikkat çeken Sürücü; “ Samson Dağları bölgemizin en önemli doğal ve kültürel değerlerini barındıran özel bir statüyle korunması gereken bir doğa alanıdır. Bu bölgede tarım, hayvancılık, arıcılık, korumaya uyumlu ve kontrollü bir şekilde yapılan ekoturizm faaliyetlerinden başka hiçbir şeye izin verilmemelidir. Samson Dağları Milli Parkın sigortası olup gözümüz gibi korumamız gereken önemli bir doğa alanıdır. Gelecek nesillere ulaştırılması için geç kalmadan özel bir koruma statüsü sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2024, 12:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER