banner61

10 KASIM BİR BİTİŞ DEĞİL; EBEDİYETİN ATATÜRK ADINA YAZILMIŞ BİR TARİHİDİR!

banner35

Bugün Atayı yorumlamak yada huzura gitmek için laf ile biçim kesme günü değil sanırım. Biz onun eşsiz liderliğini ve dahiyane fikir ve icraatlarını hala ülkeyi ayakta tutan kredisinden dolayı saygıyla anıyoruz.

10 KASIM BİR BİTİŞ DEĞİL; EBEDİYETİN ATATÜRK ADINA YAZILMIŞ BİR TARİHİDİR!

Bugün Atayı yorumlamak yada huzura gitmek için laf ile  biçim kesme günü değil sanırım. Biz onun eşsiz liderliğini ve dahiyane fikir ve icraatlarını hala ülkeyi ayakta tutan kredisinden dolayı saygıyla anıyoruz. Ayağımız da çarık, üstümüzde yırtık giysiler ve aç karnına nasıl bir kurtuluş ve benzersiz savaşlar verdiğimizi de, analarımızın kağnı ile mermi taşıdıklarını tarih sayfalarından, Küba'daki, yurtdışında tüm ülkelerin ona duyduğu saygı ve üniversitelerinde onun tanıtmak adına verilen derslerden biliriz. Allah'a onu bize nasip ettiği için ondan dolayı duyduğumuz minnettarlıktan bilir ve onun anısını, ilkelerini yaşatırız. Nutuk ne demiş; "Düşmanlarımız ve içeride işbirlikçi hainler her daim olacak" oysa bu sözden Türk Milletinin çok şey algıladığını düşünmek yerine, onu mecazi laflarla geçiştirmek asil Türk Milletinin işi değildir.

10 Kasım 1938 Büyük Türk Milletinin Ulus ve bağımsızlık tanımının millileştiği, tarihe unutulmaz bir lideri kazıyışının, genç ama mağrur, yeni ama dinamik, inanmış, çalışkan ve dürüst bir vatanın var oluşunun mimarının gözlerini hayata yumuşunun tarihidir! Bir lider milletine inanıyorsa, bağımsızlık kayıtsız şartsız milletindir diyorsa, yoksul ama, inanmış bir milletin başarılarına inanmış, güvenmişse, bir millet inanç, özgürlük, millet olma kavramının esas mesele ve mücadele nedeni olarak görüyorsa, o milletin ancak Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lidere, komutana ihtiyacı olacaktır! Bu lideri de bin yılda bir gelip, Milletimize nasip ediyorsa yüce yaradan; o zaman bizim de yüce yaratana minnet ve Şükranlarımız büyüktür yattığından dolayı, bize nasip ettiğinden dolayı minnet duygularımız sonsuzdur! Ölen tendir, canlar yaşayan! Bizim Atatürk’ün maneviyatına saygımız sonsuz ama bizim asıl meselemiz onun ilkelerinden yürümektir! Çağdaş anlayışla üzerine değerler katarak geleceğe taşımaktır! Yeni Cumhuriyetin ilelebet yaşaması için gençlere teslim edilen emanet Cumhuriyettir! Bu Üstün zekâ anlayışıyla karanlık güçlerin bir gün Cumhuriyeti kendi emelleri ve amaçları için yok etmeye çalışa bilecekleri ön görüşüyle ki “Bursa Nutuk’u bunun en güçlü örneğidir” genç dimağlara bu çağrıda bulunmuştur! Bugün içinden geçtiğimiz durum var olma ve Cumhuriyeti ilelebet yaşatma durumudur.  İran’da kadın hareketinin attığı slogan “Tek yol Atatürk” derken, bugün ülkemizde onun devrim ve ilkelerini, hatta Osmanlı kültür ve dil yapısını Cumhuriyetin bozduğunu söyleyenler, kapalı sistem İran’da devrimin monarşinin kapısını zorlandığını görmek zorundadır. En önemli sistem Cumhuriyet, en iyi yönetim demokrasi ve parlamenter sistem, en güvenilir rejim koruyucusu Laikliğin varlığını görmemezlikten yada yok etmek arzusu Emperyalizme ve Türk İslam sentezini ve emperyalizmine hizmet etmekten başka bir şey değildir. Muasır medeniyetler insana kan üretmeye kadar ilmi getirmişler, Sudi Arabistan cadılar bayramını yapacak kadar bir değişimin içine girmişken, kimin başına baglayacagin8n hesabını yapmaya çalışması, olmadı Referanduma kadar taşımak istem4si bu ülkenin karanlıklara doğru taşınmasının yollarını açmak için demokrasinin duvarlarını yıkmak arzusunda başka ne olabilir ki! Bir tek yol vardır oda muasır medeniyetler giden yol. Bir sistem Cumhuriyet, bir yönetim Demokrasi ve bunların teminatı Laiklik tir. Atatürk’ün devrim ve ilkelerinin yaşaması, on kasımda bize bırakılan vasiyetin ta kendisidir!

HABER EDİTÖRÜ: ERDAL DEMİR

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2023, 20:41

Selva Demirci

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER