banner61

İl Sağlık Müdürlüğü, soba zehirlenmeleri konusunda uyardı

banner35

SOĞUK HAVALARIN GELMESİYLE BİRLİKTE SOBA KULLANIMI DA BAŞLARKEN, AYDIN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, VATANDAŞLARI KARBONDİOKSİT ZEHİRLENMELERİNE KARŞI DİKKATLİ OLUNMASI KONUSUNDA UYARDI.

İl Sağlık Müdürlüğü, soba zehirlenmeleri konusunda uyardı
banner66

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte soba kullanımı da başlarken, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşları karbondioksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması konusunda uyardı.

Türkiye genelinde her yıl soba, şofben ve kombi kullanımında karbonmonoksit zehirlenmesi vakaları yaşanırken, İl Hıfzıssıhha Kurul kararının ardından Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, soba zehirlenmelerine dikkat çekerek, vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı alınması gereken önlemleri ve dikkat edilmesi gereken hususları hatırlatan Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Güneybatı yönünde esen rüzgar olan Lodos’un estiği günlerde her yıl onlarca kişi ısınma araçlarından sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlenmektedir. Vatandaşlarımızın bu araçlarla ilgili yanlış bilgileri kullanım hataları ve ihmalleri sonucu soba, şofben, kombi ve bacalardan kaynaklanan zehirlenmeler özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Alçak basınçlı Lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda sobaların yakılmaması, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmesi, likit petrol gazı ile çalışan şofbenin banyoya monte edilmemesi, başka bir havadar mekâna monte edilmesi, montajın yetkili servis tarafından yapılması, şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde; yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oluştuğu için kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanması, bacaların temizliğinin rutin olarak yapılması gerekmekte olup, muhtemel zehirlenme vakalarında zehirlenen kişilerin 112 Acil servisi aranarak mutlaka hastanelerde tedavi edilmesi hususu önem arz etmektedir” ifadeleri yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2023, 14:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER