MASAİ MARA

Masai Mara'dan bir görünüm. Masai Mara Rezerve Bölgesi (yerel dilde yazılışı Masai Mara veya halkın kısa söyleyişi ile Mara') Kenya'nın en geniş rezerve bölgesidir. Masai Mara Tanzanya sınırları içerisinde yer alan Serengeti Ulusal Parkı'nı da içine alır. Masai Mara'da yaşayan insanlara Maasai halkı adı verilir. Bu isim yerel dilde 'benekli bölge' anlamına gelir.

MASAİ MARA

Masai Mara'dan bir görünüm.

Masai Mara Rezerve Bölgesi (yerel dilde yazılışı Masai Mara veya halkın kısa söyleyişi ile Mara') Kenya'nın en geniş rezerve bölgesidir. Masai Mara Tanzanya sınırları içerisinde yer alan Serengeti Ulusal Parkı'nı da içine alır. Masai Mara'da yaşayan insanlara Maasai halkı adı verilir. Bu isim yerel dilde 'benekli bölge' anlamına gelir.

Masai Mara kedi türleri ile ünlü bir bölgedir. Aynı zamanda burada çeşitli zebra türlerine rastlamak da mümkündür. Her yıl temmuz-ekim ayları arasında Serengeti büyük göçü adı verilen yer değiştirmeler yaşanmaktadır. Serengeti'den Masai Mara'ya bir milyondan fazla wildebeest hareketi[1]

Masai Mara Rezerve bölgesi Mara ekosistemi adı verilen bir göç ve yer değiştirme sistemi ile dikkat çeker, mevsimsel yaşam farklılıkları bu bölgede ön plandadır.

Tarih

İlk yıllarda Mara Triangle de dahil olmak üzere, Masai Mara yaklaşık 1821 km2 genişliğindeydi. Bölgeye 1948'de kurulan vahşi yaşam sığınağı 520 km2'lik bir alana sahipti. Popülasyondaki hayvan çeşidinin artması nedeniyle bölge 1961 yılında doğuya doğru uzatılmıştır ve tam korumalı alan haline dönüştürülmüştür. İlk olarak Narok Ülke Konseyi (NCC), rezerv yönetimi bölgeyi devralmıştır. Bölge Narok ülke konseyine devredildikten sonra yaklaşık 162 km2'lik alan yerlilere geri iade edilmiştir. 1976 yılında rezerve bölgenin yüzölçümü toplamda 1.510 km2 idi.

TransMara Ülke Konseyi (TMCC) 1995 yılında, rezerve bölgenin batı kısmında kurulunca Masai Mara'nın kontrolü TransMara ülke konseyi ve mevcut Narok İlçe Belediyesi arasında paylaşıldı. Mayıs 2001'de, kâr amacı gütmeyen Mara Koruma Mara Triangle yönetimi bölgeyi resmen devraldı.

Masaile

Masailer ya da Maasailer Tanzanya ve Kenya sınırları içinde bulunan 'Masai Mara' bölgesinde yarı göçebe bir hayat süren yerli halka verilen isimdir. Nilo-Saharan dil ailesine dahil olan Maa dilini konuşurlar. Tanzanya ve Kenya'da yaşayan Maasailerin toplam nüfusunun yaklaşık 900.000 olduğu tahmin edilmektedir. Her iki ülkede uzak köylerde yaşamaları ve yarı göçebe hayat stilleri nedeniyle nüfusları hakkında tam bir tahmin yapmak güçtür.

Kültür

Genç bir Moran, Maasai savaşçısı.

Maasai toplumunda ataerkillik egemendir; önemli kararlar genelde yaşlı erkekler tarafından alınır. Toplumsal yaşantıyı genel olarak sözlü yasalar belirler. Resmi bir cezalandırma sistemi yoktur; genelde anlaşmazlıklar büyükbaş hayvan verilerek çözülür. Bunun dışında 'amitu' denilen barış yapma, veya 'arop' denilen özür dileme gibi sorunu kendi arasında çözme uygulamaları da bulunur.

Maasailerin dini tek tanrılıdır; tanrılarına Engai adı verilir. Engai çift doğası olan tek bir tanrıdır: Engai Narok (Siyah Tanrı) yardımseverdir, Engai Nanyokie (kırmızı Tanrı) ise cezalandırıcıdır. "Tanrı Dağı", Ol Doinyo Lengai, Tanzanya'nın kuzeyinde yer alır. Maasai dinsel sistemi içinde laibon adı verilen kişiler vardır; bunlar Şamanistlik tedavi, fal bakma ve kehanet dışında savaşlarda başarı ve bol yağış sağlama gibi görevleri vardır. Laibon'un saygınlığı sosyal konumundan çok, kişisel becerisinden kaynaklanır. Maasaileri çoğunluğu Hristiyanlığa geçmiştir, ayrıca bir miktar Müslüman da bulunmaktadır.

Yüksek bebek ölüm oranı nedeniyle, Maasailerde bebek 3 aylık oluncaya kadar tam olarak tanınmaz.] Bir Maasainin yaşamının sona ermesinde ise somut bir tören uygulanmaz. Cesedin toprağa zarar vereceği inancından dolayı, toprağa verme işlemi sadece büyük şefler için yapılır. Genellikle ceset dışarıda leşçillere terk edilir.

Maasailerin köylerine kraal adı verilir ve Maa dilini konuşurlar. Genelde ince, uzun yapılı insanlardır. Daha çok kırmızı renkli giysiler giyerler. Yakıt olarak tezek kullanırlar. Hayvan derisi ve kuru otlardan yapılmış yataklarda uyuyorlar. Bazen küçük hayvanları soğuk veya yabani hayvanlardan korunmak için kulübelerine alırlar. Bu hayvanlara verdikleri önemi gösterir.

Evini onaran bir Maasai kadını, Masai Mara (1996)

Maasailer kulübeleri yaparken küçük dal parçaları, çalıları, sığır dışkılarını ve sığır idrarını güneşte kurutup harç elde ederler. Dışkı olduğu halde bu harç kokmaz. Maasai çocukları eğitimlerini binalarda görmüyorlar. Okula kitapsız ve formasız gidiyorlar.

Maasailer kolye yaparken aşağıdaki renkleri bir arada kullanmazlar.

Koyu kahverengi ve siyah

Koyu mavi ve siyah

Sarı ve beyaz

Kırmızı ve turuncu

Bu renkleri yan yana kullanabilmek için aralarına açık mavi koyarlar.

Masailer için renklerin bazı anlamları

Yeşil =Çayırlar

Mavi =Gökyüzü

Beyaz =Süt

Kırmızı =Tehlike

Siyah =Yağmur

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2021, 16:45

Selva Demirci

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER