banner61

Başkan Karaaslan: “Bu güncelleme sorunu halk sağlığını olumsuz etkiliyor”

banner35

AYDIN ECZACI ODASI BAŞKANI SEFA KARAASLAN: “BU KONU HALK SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEYECEK BİR SORUNA DÖNÜŞÜYOR.”

Başkan Karaaslan: “Bu güncelleme sorunu halk sağlığını olumsuz etkiliyor”
banner66

İlaç fiyatlarına yapılan kur güncellemesinin 10 gün sonra yürürlüğe girecek olması sebebiyle ecza depolarının ilaç arzını azalttığını belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaaslan; “Olan gene hastalara ve hastasına ilaç bulmak için çırpınan biz eczacılara oldu. Bu konu halk sağlığını olumsuz etkileyecek bir soruna dönüşüyor” dedi.

İlaç fiyatlarındaki Euro kuru güncellenmesine yönelik Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte, ecza depolarının ilaç arzını azaltması sebebiyle birçok vatandaş ve eczacı karşı karşıya gelmeye başladı. Aradığı ilacı bulamayan vatandaşlar duruma tepki gösterirken, 10 gün sonra yürürlüğe girecek olan karar sebebiyle depolardan ilaç temin edemeyen eczacılar da mağduriyet yaşamaya başladı. Daha önce 14 TL olarak uygulanan güncel Euro değerine yüzde 25 zam gelirken, 25 Aralık 2023 tarihinde itibaren yürürlüğe girecek kararla birlikte güncel ilaç fiyatları 17 lira 55 kuruş seviyesine yükselecek.

“Yıllardır aynı süreci yaşıyoruz”

Yaşanan bu durum karşısında vatandaş ve eczacıların karşı karşıya kaldığını belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaaslan, yıllardır aynı süreçleri yaşadıklarını ifade etti. Sağlık sektöründeki bu sorunun getireceği tehlikeye dikkat çeken Başkan Karaaslan; “İlaç fiyatları güncellendi ancak 10 gün sonra yürürlüğe girecek. Dolayısıyla ilaç firmaları ve ecza depoları piyasaya ilaç arzını kıstı. Olan gene hastalara ve hastasına ilaç bulmak için çırpınan biz eczacılara oldu. Yıllardır aynı süreci yaşıyoruz, güncellemenin gününde yürürlüğe girmesiyle basitçe aşılabilecek bir konu, halk sağlığını olumsuz etkileyecek bir soruna dönüşüyor. Umarım yanlıştan hemen dönülür ve bu son olur” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER