Aşkın simgesi 8 bin yıl önce ‘kalp’ değilmiş

banner35

AYDIN’IN SÖKE İLÇESİ’NE BAĞLI LATMOS OLARAK ADLANDIRILAN BEŞPARMAK DAĞLARI’NDA BULUNAN 8 BİN YILLIK KAYA RESİMLERİNDE AŞKIN SEMBOLÜNÜN BUGÜN KULLANILAN ‘KALP’ RESMİ OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI. DOĞA FOTOĞRAFÇISI YÜCEL SEVİNGÜL TARAFINDAN BÖLGEDE YAPILAN ÇALIŞMALARDA 8 BİN YIL ÖNCE AŞKIN YAN YANA ÇİZİLMİŞ KADIN VE ERKEK FİGÜRLERİ İLE SEMBOLLEŞTİRİLDİĞİ BELİRLENDİ.

Aşkın simgesi 8 bin yıl önce ‘kalp’ değilmiş

Aydın’ın Söke İlçesi’ne bağlı Latmos olarak adlandırılan Beşparmak Dağları’nda bulunan 8 bin yıllık kaya resimlerinde aşkın sembolünün bugün kullanılan ‘kalp’ resmi olmadığı ortaya çıktı. Doğa fotoğrafçısı Yücel Sevingül tarafından bölgede yapılan çalışmalarda 8 bin yıl önce aşkın yan yana çizilmiş kadın ve erkek figürleri ile sembolleştirildiği belirlendi.

Alman arkeolog Dr. Anneliese Peschlow’un ilk defa 1994 yılında, antik adı Latmos olan Beşparmak Dağı’nda, tespit edilen kaya resimlerine her geçen gün yenisi eklenirken, Aydın ile Muğla arasında kalan Bafa yakınlarındaki Karahayıt Köyü Kavaklıdere bölgesinde yapılan çalışmalarda kayalara çizilmiş yaklaşık 8 bin yıllık kaya resimleri fotoğraflandı. O dönem kök boyalara kömür karıştırılarak çizilen resimlerin aradan geçen yaklaşık 8 bin yıla rağmen halen kaybolmadığı belirtildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER