2021 TURİZMİ KUŞADASI'NDA MASAYA YATIRILDI

Aydın Turizm ve Kültür müdürlüğünün hazırladığı İl Turizm koordinasyonu toplantısında masaya yatırılan 2021 yılı turizmi enine boyuna sektörün tüm sıkıntıların ve ihtiyaçların boyutuyla tartışılarak önemli konular masaya yatırıldı!

2021 TURİZMİ KUŞADASI'NDA MASAYA YATIRILDI
Aydın Turizm ve Kültür müdürlüğünün hazırladığı İl Turizm koordinasyonu toplantısında masaya yatırılan 2021 yılı turizmi enine boyuna sektörün tüm sıkıntıların ve ihtiyaçların boyutuyla tartışılarak önemli konular masaya yatırıldı!
İl Turizm Müdürü Doç. Dr. M. Umut Tuncer başarılı bir Turizm koordinasyon  alt yapısı çalışması yaparak, Aydın bölgenin özellikle Kuşadası’nın Sektör el sorunlarının masada boyutlu tartışılmasını sağladı. Toplantıya Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, ADÜ Rektörü Osman Selçuk ALDEMİR, Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel Kuşadası Belediye başkanı Ömer Günel, Vali yardımcısı Mustafa Hulusi Arat Kuşadası askeri ilçe komutanı, Turizm sektörünün temsilcileri, Kuşadası Ticaret Odası başkanı katıldı. Toplantı basına açık yapıldı. Aydın basınından basından katılan yörük Efe gazetesi imtiyaz sahibi Erdal Demir konuyu kalem alarak toplantı hakkında izlenimlerini aktardı.
Toplantıya Turizm İl Müdürü Doç. Dr. M. Umut Tuncer’in tanıtım ve sektörün 2020’de Pandemi den dolayı içine düştüğü krizin oranlarıyla birlikte gösteren tabloları gösterimle sunduktan sonra toplantıyı yöneten Aydın Valisi Hüseyin AKSOY Turizm Sektörünün temsilcilerine söz vererek yaşadıkları sorunları ve taleplerini dinledi. Söz alan sektör temsilcileri ve Ticaret Odası başkanı Serdar AKDOĞAN ortak bir dilde ekonomik sıkıntılarının hangi eşiğe geldiğini ve acilen alınması tedbir ve destekleri dile getirirken, Pandemi sürecinin uzaması durumunda nasıl bir sonun beklediğini net bir çıplak bir dille dile getirdiler.
Yapılan konuşmalarda; 2020 yılında turizmin meyvelerini toparlayacakları bir ivmeyi yakalamışken tüm dünyanın başına musallat olan Pandemi sürecinin Mart 2020 ‘den başlayarak bugüne değin tüm yapılan çalışmaları, yatırımları ve gelecek umudunun kitlendiği, tüm sektörün ekonomik sıkıntının ortasına düştüğünü açıklarken, bazı işletmeler bu sene sezona işletmelerini açacak sermayeyi bile bulamayacaklarını, mülk sahipleriyle bir çok işletmecinin şimdiden hukuksal problemler ile karşılaştıklarını söylediler! Ardından talep ve sıkıntılarını sıralayan sektör temsilcileri;
-Kullandıkları kredilerin yapılandırılmasını ve hatta 2022 yılına kadar ertelenmesi konusunda talepler de bulundular.
Orta ve batı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi aşılanma sürecinin biran evvel sezona yetiştirilmesini talep eden sektör temsilcileri, turizm sektöründe çalışanların öncelikli aşılanmaları gerektiğini, bu durumu ülkemize gelecek turistlerin tur acenteleri tarafından güvence olarak belirtilmesinin önemini belirterek, sektörde çalışanların aşılanmasını talep ettiler.
-Sektörde çalışanların kısa çalışma ödeneği durumlarının 31 Mart 2021 de sone ermesi büyük sorunlara neden olacağı, bu sürenin en az haziran ayına kadar devam etmesinin önemine değinen sektör temsilcileri, aksi olduğunda sektörde çalışacak elamanları bulma konusunda büyük bir sorun yaşayacaklarını belirterek bu talebini de iletmiş oldular!
-İlgili bakanlıkça sektörde çalışanların bir eğitim müfredatı şeklinde Program doğrultusunda eğitime tabi tutulmaları, sektörün çalışan sayısının artmasını mümkün kılacağını belirtiler!
-2021 yılında kapılarda girişte yapılan test ücretlerinin gözden geçirilerek olası bir maddi sıkıntının ortaya çıkmasının engellenmesi açısından önemsediklerini ilettiler!
-Pasaport ve vize durumları gözden geçirilmeli. Özellikle yeni dönemde Avrupa birliğine giren ülkeler içinde varsa vize uygulamasının ortadan kaldırılmasının gereğini ve giriş işlemelerini Avrupa standartlarına uyum içerisinde olmasının öneminde vurguladılar!
-Seyahat acenteleri bir buçuk yıldır iş yapamaz durumdalar, normalleşme sürecini bekliyorlar! Ülkemizin aşılanma konusunda güven veren bir seviyeyi yakalaması ve sektöründe çalışanlarının mutlaka öncelikli aşılanması gerektiğini yenilediler!
-Rehberlerin tek sermayesi mikrofon ve konuşma! Gelen tur otobüsleri yok, inen uçaklar yok, oteller kapalı, durumları oldukça vahim, sektörün dinamiklerinin iyileştirilmesi oldukça önemsenmeli!
-Turizm Sektöründe Pandemi ile ilgili denetimlerin ve denetime yönelik tedbirlerin sıkı olması gerekmektedir diye turizmin göz bebeği olan Kuşadası için bu denetimlerin önemi üzerinde duruldu!
TOPLANTIDA SÖZ ALAN BELEDİYE BAŞKANI ÖMER GÜNEL
Biz belediye olarak, Aydın Büyük Şehir belediyesi ile kol kola Pandemi sürecini son derece koordinasyonlu bir şekilde yürütüyoruz. Ayrıca biz ve Kaymakamlığımız sizin yani sektörün taleplerini karşılamaya hazırız!
İlçede sektörde zor durumda ve muhtaç durumda olanlar çoğalmakta! Durumları oldukça acil ve kötü, Kafe ve Restoranlar kapalı durumları işletmecileri ve çalışanlarının durumunun göz önünde tutulması, kafeterya ve Restoranların açılmahsı beklenmektedir!
KUŞADASI KAYMAKAMI
1963’de turizme açılan ilk kapı olan Kuşadası, olumlu ve olumsuz tüm sorunları tecrübeleriyle elde etmiş, öğrenmiş. Haklı olarak iyileştirme çabalarının, tedbirlerin alınacağını umut ediyorum!
ADÜ REKTÖRÜ
Rektör Kuşadası’ da GEKA kontrolünde bulunan iki katlı binanın yakın tarihte ADÜ’ye bağlı ve sağlık turizmine açılacağı haberini toplantı da verdi! Sağlık turizminin ülke ekonomisine KATMA değer kazandıracağını ve gelecekte bu sağlık turizminin önemli bir gelişim ve ivme kazandıracağını da söylerdi. Sağlık turizminde önce diş üzerine sonrada ikinci katında Estetik cerrahine açılacağını söyledi!
Konuşmacıların istek ve taleplerini titizlikle dinleyen Aydın Valisi Hüseyin AKSOY konuşmak isteyen ve sorusu olan başkaca kimsenin olmaması üzerine toplantıya valiliğin sektörden, yerel yönetimden, kaymakamlıktan istemlerini sıralarken sorularını da sektör temsilcilerine yöneltti!
AYDIN VALİSİ HÜSEYİN AKSOY
-İlçede bulunan taksiler çalışma normlarına uygun mu? Klimaları var mı?
İlçede bulunan ticari taksiler teknolojik olarak günün şartlarına uygun, tamamının klimalı olduğu cevabını alırken, yolların sağlıklı yapısına kavuşturula bilinecek mi diye sorusuyla, ilçe içerisinde ve çevre yollarda yol tarifi yapan levhaların bulunup bulunmadığını da ekleyince, tamamı konusunda Kuşadası’nın hazır ve eksikliklerin giderileceğinin cevabını aldı!
  • Çevre ve park temizliklerine dikkat edilmesini söyleyen vali Hüseyin Aksoy, yüksek ses ile müzik ve yayın yapan yerlerin kontrolünün önemli olduğunu, inşaat yasağına tarihler açısından önemle uyulmasını, çifte rezervasyon, kaçak seyahat acenteleri ve rehber konusuna dikkat edilmesinin, otellerde ki güvenlik birim ve tedbirlerine dikkat edilmesi konusunda hassas davranılmasını istedi!
  • Kaçak içki konusuna ve kaç su sporlarının da çok önemli konular olduğunu söyleyen Vali Aksoy, gelen turistlerin güvenli bir şekilde ayrılmalarını sağlamak turizm için önemli bir husus olduğunu ilave etti.
  • Vali Aksoy Liman işletmesine, Kurvaziyer (Gemi) turizmi konusun da durumun ne olduğunu öğrenmek istedi!
  • Liman işletmeciliği sorumlusu konunun Pandemiyle hassas bir duruma geldiğini, gemi firmaları 2020 ‘den 2021 yılı turizmine kayan rezervasyonlarında da düşeceğini söyledi! Rezervasyonların geçen seneye göre daha düşerek 190 bine kadar gerilediğini belirtirken, 1 Mayıs’ta gemileri beklediklerini, ilk gelecek geminin 22 bin kapasiteli olduğunu ancak bu kapasitenin %35 düzeyinde geleceğini ya da gelmeye bilirde diye konuşmasına ekledi! Bu sezon gemi sayısını az sayıda beklediklerini de söyledi!
  • Fakat 2022 yılı için şimdiden 300 gemi ile 400 bin sayıda rezervasyon bulunduğunu ve bu oranın diğer yıldan çok fazla olduğunu da söyleyen liman işletme sorumlusu 2022 yılında kaybedilen gücün yeniden kazanılacağını söyledi!
Vali Aksoy turizm sektör temsilcilerine cevaben konuşmasını söyle sürdürdü.
 
Kültür ve turizm bakanlığında bir çalışma var. Esneme konusunu bakanlığa bırakıyoruz!
Personel istihdam edilmesi konusunda da çözüm sağlayan bir proje üzerinde durulması gerekiyor.
Kafe ve restoranların açılması konusu 1 Mart’tan itibaren bilim kurulunun vereceği değerler ve illere göre verilere bakılarak değerlendirilecek ve kategorilere ayıracaklar.
Burada Pandemi kurallarına uyulması çok önemlidir! Tüm sektörlerin ve kesimlerin duyarlı olması gerekir!Buraya dışarıdan yani başka illerden geleceklerinde duyarlı olması gerekmektedir!
Normalleşme sürecinin yaşamamız bizlere bağlı ve bilim kurulumuzun vereceği kriterlere göre çalışma yapmamız önemlidir!
Aydın’da son yapılan açıklamalara göre 135 bin 777 kişi aşılanmış, 65 yaş üzeri aşılanması %53 üzeridir. Sağlık çalışanları aşılanmıştır.
Yüz yüze eğitim konumuz var; zaman içerisinde belki tamamen yüz yüze eğitim alına bilinir! Ancak bu kriterlere göre ayarlanacaktır. Aydın ili olarak iyi konumdayız. Bu konumu daha iyi bir yere taşımamız da fayda var!
İlçemiz ve il turizmini tanıtacak çalışmalar sürdürülecek. Reklam ve yanıtım için ihaleyi Kaymakamlık yapacak dedi.
Koordinasyon toplantısında Aydın Valisi Aksoy; Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu 18 Nisan’da finalinin Kuşadası’nda yapılacağının haberini de verdi.
Vali Aksoy gelen turistlerin güvenli bir şekilde buradan ayrılmasını sağlayacaklarını da vurguladı ve önemini belirtti!
 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2021, 19:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER