banner61

Tüm Yerel-Sen Aydın Şubesi'nde İtfaiye Haftası'nda anlamlı çağrı!

banner35

İnsana değer veren ülkeler itfaiye ve itfaiyeciye değer verir hatırlatmasında bulunan Tüm Yerel Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Bozkurt emekçilerinin haftasını kutladı.

Tüm Yerel-Sen Aydın Şubesi'nde İtfaiye Haftası'nda anlamlı çağrı!

İtfaiye emekçilerine hak ettikleri değer verilsin!
İnsana değer veren ülkeler itfaiye ve itfaiyeciye değer verir hatırlatmasında bulunan Tüm Yerel Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Bozkurt emekçilerinin haftasını kutladı.
Bu ulvi görevi, vazifeleri olmaktan öte gören, canla, başla, büyük bir özveri ile yürüten İtfaiye emekçisi dostlarımız; bilgi, tecrübe, cesaret ve özveri isteyen, en riskli ve en stresli mesleklerden birisini yapıyorlar. Onlar; silahı hortum, mermisi su olan, ateş savaşçılarıdır. Her türlü koşulda hiç bir menfaat gözetmeden düşündüğü tek şey kurtarmak, söndürmek ve yaşatmaktır. Tek ödülü ise başarılı olduğunda duyduğu hazdır. 
Ne yazık ki ülkemizde itfaiye emekçileri hortum tutan kişiler olarak görülüyor. Can güvenlikleri yok. İtfaiye Emekçilerimiz, İtfaiyeciliğin, teknik bir sınıf ve uzmanlık gerektiren bir meslek olarak görülmesini istiyorlar. 
Ne gazi ne de şehit olarak görülüyorlar...
Can ve mal kaybını önlemek için büyük cesaret örnekleri veren itfaiyeciler ise ne kahraman, ne gazi, ne de şehit olarak görülüyor. Görev başında yaralanan veya ölen itfaiyeciler tazminat bile alamıyorlar. Yasalara göre genel idari hizmetler sınıfında görev yapan memurlardır.  İtfaiyeci yangında geçim derdi aklına geliyorsa dikkati dağılır, kaza yapabilir. Gelişmiş ülkelerde itfaiyeci olmanın ayrıcalıklı olmasının sebebi, yaptıkları kutsal görevin yanında sosyal haklarının diğer mesleklere göre daha iyi olmasındandır. Ülkelerin medeniyet seviyesi itfaiyeye ve itfaiyeciye verdiği değerle doğru orantılıdır.
İnsana değer veren ülkeler itfaiye ve itfaiyeciye değer verir. Ülkemizde itfaiyeci imajını yükseltmek ve itfaiyeciye değerini vermek için sosyal hakları artırılmalı, teknik kadro verilmeli, yıpranma payı genişletilmeli, yasal hakları artırılmalı. İtfaiyecilik küçümsenecek bir meslek değildir. İtfaiyecinin zorlu bir yaşamı vardır ve aldıkları ücret yeterli değildir. İtfaiyecinin yangında ölümü kader olmamalı plastik yağmurlukla yangına gönderilmemelidir. Kişisel koruyucu teçhizat tamamlanmalıdır. Kutsal bir görevi yerine getiren itfaiyecilik mesleği cazip duruma getirilmeli ve eğitimine önem verilmelidir.
Yardıma muhtaç her canlının yardımına koşan, her türlü olayda kendi canını hiçe sayarak canla başla mücadele eden, insan ayrımı yapmadan her yüreğe dokunan, zor şartlarda mesai kavramı gözetmeksizin çalışan itfaiye erleri başta olmak üzere; bu zorlu mücadelede şehit ve gazi olan itfaiyecilerimizin haftası kutlu olsun.

Selva Demirci

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER