Aydınlı heyet Özbekistan’a çıkarma yaptı

banner35

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI TEVFİK FİKRET KOCA, BERABERİNDEKİ AYDINLI HEYETTE YER ALAN STK TEMSİLCİLERİ VE İŞ İNSANLARIYLA BİRLİKTE ÖZBEKİSTAN’A ÇIKARMA YAPTI.

Aydınlı heyet Özbekistan’a çıkarma yaptı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği Genel Başkanı Tevfik Fikret Koca, beraberindeki Aydınlı heyette yer alan STK temsilcileri ve iş insanlarıyla birlikte Özbekistan’a çıkarma yaptı. Özbekistan ile Aydın arasında karşılıklı ilişkilerin ve ticari yatırımların artırılması için büyük önem taşıyan ziyarette verimli görüşmelerde bulunuldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği tarafından düzenlenen Özbekistan - Türkiye Ticaret ve İş Birliği ziyaret programı çerçevesinde, Dernek Genel Başkanı Tevfik Fikret Koca başkanlığındaki heyet, 30 Ekim - 3 Kasım tarihleri arasında Özbekistan’ın başkenti Taşkent, Semerkant ve Harezm şehirlerinde temaslar gerçekleştirdi.

Heyette, Özbekistan Bursa Fahri Konsolosu işadamı Ali Baklan, eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya, Karacasu Belediyesi yetkilileri, Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, işadamları Erdinç Gözlüklü, Engin Babuşcu, Murat Kahveci, Mali Müşavir Serbülent Vatanoğlu ve Ziraat Mühendisi Coşkun Düzdaban yer aldı.

Yeni teknik ve deneyimler masaya yatırıldı

Heyet, ziyaretin ilk gününde Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası ile görüşmeler gerçekleştirdi. Ticaret ve yatırım konularında istişarelerde bulundu. Aynı günün akşamında, Özbekistan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyetimizin 100. yılı resepsiyonuna katılarak ikili temasları sürdürdü. Resepsiyona Özbekistan Cumhuriyeti Başbakanı Abdulla Aripov ve devlet yetkilileri de katıldı. Ziyaretin ikinci gününde, heyet Özbekistan Cumhuriyeti Tarım ve Çiftçiler Konseyi’ni ziyaret etti. İki ülke arasındaki tarımsal yatırımları arttırmak ve tarımsal üretimi geliştirmek için yeni teknikler ve deneyimler paylaştı.

Karşılıklı temasların önemine vurgu yapıldı

Aynı gün, heyet Özbekistan Büyükelçiliği’ne nezaket ziyaretinde bulundu ve Cumhuriyetimizin 100. yılı resepsiyonu için Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar ile görüştü. İki ülke arasında planlanan yatırımlar konusundaki karşılıklı temasların önemine vurgu yapıldı. Ziyaretin üçüncü gününde, heyet Semerkand’a hareket etti ve Semerkand Valiliği’nde tarımdan sorumlu vali yardımcısı ve yatırımlardan sorumlu üst düzey bürokratlar ile istişarelerde bulundu. Özellikle pamuk, hayvancılık, meyve kurutma ve modern sulama yöntemlerinin uygulanması konularında görüşmeler yapıldı.

Karşılıklı adımlar atılacak

Aydınlı heyet ziyaret kapsamında ayrıca Semerkand Bulungur Valiliği’ni ziyaret etti. Bulungur Valisi ve Vali Yardımcıları ile bölgede yapılan yatırımlar hakkında görüşerek, bölgede faaliyet gösteren tarımsal ürünler ve meyve kurutma tesisleri hakkında bilgi aldı. Ziyaretin son gününde, heyet Harezm şehrine hareket etti ve Harezm Valisi Jurubek Mamirov ve Vali Yardımcısı Şevket Razzakov’a iade-i ziyarette bulunarak, bölgeye yönelik yatırım talepleri üzerine görüşmeler gerçekleştirdi. Taraflar, karşılıklı ilişkilerin ve ticari yatırımların artırılması için adım atmaya hazır olduklarını belirttiler.

Yoğun tempoda gerçekleşen Özbekistan Cumhuriyeti ziyaret programı, Özbekistan Ulusal Televizyonu’nda da yoğun ilgi gördü ve yer aldı.

“Her türlü çalışmaya destek vereceğiz”

Ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulunan Tevfik Fikret Koca, Uluslararası ticaretin yalnızca Avrupa ve Amerika’dan ibaret olmadığını vurgulayarak, Türk devletleri arasında gerçekleştirilecek ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için her türlü çalışmaya destek vereceklerini söyledi. Başkan Koca açıklamasında, özellikle her geçen gün daha da gelişen kardeş ülke Özbekistan Cumhuriyeti’nin Türkiye ile arasında sağlam ve güçlü ticari köprülerin kurulması için yapılacak olan her girişimin yanında olacaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2023, 12:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER