banner61

Karacasu Barajı’nda sular yüzde 35 azaldı

banner35

AYDIN (İHA) - ÖNEMLİ TARIM KENTLERİNDEN OLAN AYDIN’DA ÇİFTÇİLERİN CAN DAMARI OLAN BARAJLARDA, DOLULUK ORANI DÜŞÜŞE GEÇTİ. SULAMA SEZONUNUN BİTMESİYLE BİRLİKTE ÖZELLİKLE KARACASU DANDALAZ BARAJI’NDA EYLÜL AYINDA YÜZDE 45 OLAN DOLULUK ORANI KASIM AYININ İLK HAFTALARINDA YÜZDE 29’LARA KADAR DÜŞTÜ.

Karacasu Barajı’nda sular yüzde 35 azaldı

Önemli tarım kentlerinden olan Aydın’da çiftçilerin can damarı olan barajlarda, doluluk oranı düşüşe geçti. Sulama sezonunun bitmesiyle birlikte özellikle Karacasu Dandalaz Barajı’nda Eylül ayında yüzde 45 olan doluluk oranı Kasım ayının ilk haftalarında yüzde 29’lara kadar düştü.

Aydın’da üreticilerin merakla takip ettiği barajlardaki doluluk oranları, geçtiğimiz yıl kurak kış döneminin yaşanması sebebiyle alarm vermeyi başladı. Çiftçi sayısı yüksek olan illerden olan Aydın’da sulama sezonunun bitmesiyle tam dolmayan barajlarda kalan sularda da düşüş yaşandı. Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) verilerine göre İkizdere Barajı’nda Eylül ayında yüzde 13 olan doluluk oranı Kasım ayında da 13 olurken, Eylül ayında yüzde 45 olan Karacasu barajında doluluk oranı yüzde 29’a düştü.

Sonbahardaki doluluk oranlarındaki düşüşlerin ardından çiftçiler kış ayının yağışlı geçmesini ve gelecek sezonda kuraklık sıkıntısının yaşanmamasını temenni etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2023, 14:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER