Dünya savaşlarından teröre “Filistin yanıyor”

banner35

Bir ırkın üstünlüğü iddiası, dünya savaşına mal oldu. Dünyanın ekonomik ve siyasal dengesiyle birlikte sosyal dengesi de mahvoldu. Nazi faşizmi bir narsis yüzünden hortladı. Yüz yıla yakın toplumsal dengeler sağlanamadı. Dünya barışının sağlanması çabaları, Doğu bloğu ile NATO’yu yarattı. Artı iki güç vardı ve bu güçler dünyanın her anlamda stratejik dengelerini sağlayacaktı. Bu şu demekti, yaşam bir bıçak sırtında ve her zaman dünyada savaş yani bir üçüncü dünya savaşı çıkabilme endişesi yaşanacaktı.

Dünya savaşlarından teröre “Filistin yanıyor”

Bir ırkın üstünlüğü iddiası, dünya savaşına mal oldu. Dünyanın ekonomik ve siyasal dengesiyle birlikte sosyal dengesi de mahvoldu. Nazi faşizmi bir narsis yüzünden hortladı. Yüz yıla yakın toplumsal dengeler sağlanamadı. Dünya barışının sağlanması çabaları, Doğu bloğu ile NATO’yu yarattı. Artı iki güç vardı ve bu güçler dünyanın her anlamda stratejik dengelerini sağlayacaktı. Bu şu demekti, yaşam bir bıçak sırtında ve her zaman dünyada savaş yani bir üçüncü dünya savaşı çıkabilme endişesi yaşanacaktı.

NATO ülkelerinin emperyalist zihniyete dayalı liberal ekonominin büyütülmesi, kapitalistlerini yetiştirerek dünyayı ekonomik anlamda yönetmeyi diğer taraftan doğu blok ülkelerinde ekonomide devletçilik ile sınıf farklılığının yaratılmaması anlayışı ile askeri alanda güçlü olmak, zengin doğal kaynakların gücünü iyi kullanarak dünyada güçlü bir ikinci gücü yaratmak, bu anlamda kendi coğrafyasına yakın ülkeleri ABD’ye kaptırmamak anlayışı ile kıyasıya bir genişleme istemi ülkelerin içinde casuslar dahil her türlü iç yönetimleri kontrol etme yeteneklerini geliştiriyorlardı.

Kapitalizm güçlenirken, dünyanın her yerinde komünizmin tehlikesi anlayışı bir politik yapılanma ile yaygınlaştırılıyordu.1950 li yıllardan başlayan BOP seferberliği ABD öncülüğünde, Almanya, İngiltere, Fransa başta olmak üzere ekonomide büyüyen emperyalist ülkeler, artık bir yandan Doğu bloğu ülkelerinin dağılması için sinsice planlarla uğraşıyor, diğer yandan da, Ortadoğu ülkelerinin coğrafyasında yeni devletler oluşturmaya çalışıyordu İsrail işte bu dönemlerde Ortadoğu da savaşmaya başlamış başta, Mısır olmak üzere birlikte savaşmayı beceremeyen Müslüman ülkelerini nerde ise pes ettirmiş, kutsal Kudüs istemleri ile bu bölgede devlet olmayı başarmış, dibi burnunda yıllardır Filistin’i eze eze o bölgenin elmas yataklarının zenginliğini ele geçirmiş, gözünü Ortadoğu’nun tamamına dikmişti. İşte bu nedendendir ki orta doğuyu parçalamak yeni bir coğrafya ve bu coğrafyada yeni devletler yaratmak için bir yandan da terör örgütlerini birer birer oluşturmaya başlamıştı bile.

Bu örgütlerin yapacağı tek şey Müslüman ülkeler içinde düşmanlığı, ayrılığı yaratmak ve İsrail’in işini kolaylaştırmaktı.  İşte tamda burada devreye kuzey Irakta, Barzani ve Barzani’ye bağlı güçleri oluşturmak, Kuzeyde Barzani’nin liderliğinde bir Kürdistan yaratmak en büyük hedefleriydi. Ardından 850 kilometrede bir tampon bölge oluşturmak, Barzani’nin önderliğinde. ki Kürdistan’a bağlamak. İşte her şey bu noktadan sonra Ortadoğu’nun dengelerini değiştirecekti Tabii bu noktaya gelinceye kadar Ortadoğu da ki devletlerin birçoğu savaşacak ve birer birer parçalanarak kendi içlerinde birkaç devlet olacaklardı.1950’ de başlayan bu anlayışın lider ülkesi İsrail’di. Tüm Müslüman ülkeler bu devlete göre dizayn edilecek, bölünecek küçük küçük devletler oluşturulacak ve tamamı terör projesi ile yapılacaktı ki bugün Ortadoğu da ki terör bu projenin ürünüdür ve Ortadoğu da ki zengin doğal yataklar batılı emperyalistlerin kontrolünde olacak, tüm hesaplar bunun üzerinden yürüyor. Türkiye bu BOP projesinin neresinde olacaktı ve neleri yaşayacaktı.

İşte bugün bu sürecin sonunda başımıza gelecekler  uzun metrajlı bir filim misali miras oldu.

Vatanı istila eden şimdilik beş milyon Suriyeli, bilinmez kaç milyonu bulacak Afganlı ve allak bullak olmuş düzeltilmez duruma düşmüş ekonomi, beyin göçleri, malı güçsüzlükten okuyamaz duruma düşmüş öğrenciler, topraklarının ve Cumhuriyet varlıklarının satılmış, satılacak bir şeyin kalmadığı Türkiye, halkının güvenini ve inancını yitirmiş bir sistem, doğruları inkarda, algı politikalarını ısrarla sürdüren siyasi  söylemler, Cumhuriyet ve onun değerleri olan demokrasi ve laiklik...

Önümüzde yeni bir kurtuluş savaşı için ihtiyaç duyduğumuz Kuvay-i Milliye ruhu...

İsrail Hamas'ın önderliğinde gelişen bir 261 kişilik ölümle sonuçlanan saldırının  intikamını bahane ederek sona gelmiş bir BOP projesini Filistin üzerinden yürütüyor. ABD ve İNGİLİZ savaş uçakları orada ne  yapmaya gittiğinin cevabı kimde hangi emperyalist güç buna cevap verecek. Şama bomba neden? İran milisleri Suriye'de konuşlanıyor bahanesi hazır. İran ve Suriye bu hedefler içinde. BOP projesi ve emperyalistler!

Ya Türkiye! 20 yılı aşkın süredir Cumhuriyet üzerinde oynanan oyunlar, ekonomi, sosyal dengesizlikler ve tutarsız kulli toptan siyasi partilerin durumu görülüyor ki tehlike her an yön değiştire bilir! Zaten İsrail emperyalistler tarafından Ortadoğu’da meşrulaştırıldı ve güçlendirildi...şimdi çoluk çocuk binlerce kişi emperyalist çıkarcı G8 ler için acımasızca katlediliyor. Soy kırımı,  inanç ve Filistin  üzerinden yürütülüyor!

Orta doğu bataklığında Türkiye uzak durmalı ve ulusça kilitlenip bir yola girmeli! Siyasi kirliliğinden arınıp tüm siyasi partilerin bir arada ulusal bir mutabakat hükumeti kurmalı. Katılımcı siyaset ve demokrasi öncülüğünde ulusal çıkarlarımızı savunmalıyız. Biz Anadolu kültürünün damarlarından vücut bulmuş bir soyun geleneklerinden gelen milletiz. Tek yumruk olup ulusal birlik ve beraberlik  sevdamıza sahip çıkacak kadar ulus ve vatan kavramını hak eden bir milletin çocuklarıyız. Ortadoğu bataklığına dikkat!

Haber: Erdal demir

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2023, 22:08

Selva Demirci

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER