23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI KUTLARKEN ÇOCUKLARIMIZ VE GELECEK KORKUSU

banner35

23 Nisan 1920 Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk Halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir!

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI KUTLARKEN ÇOCUKLARIMIZ VE GELECEK KORKUSU

23 Nisan 1920 Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk Halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir!

Atatürk, 23 Nisan 1924’te 23 Nisan gününü bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir! Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da çocuk bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır!

 1979’da yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu milli bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır! Dünya’da çocuklarına bayramı hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türk milletinin gönlünde ve onun bağımsızlığının sarsılmaz iradesi olarak en önemli yeri işgal eden, 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurt dışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak milli birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir! Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir! Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, milli bayramımız olan 23 Nisan’ları çocuklara armağan etmiştir! Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesini ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yenin Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir!

Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun!

İçimiz buruk. Önümüz bulanık.  Türklük kavramı Araplaşıyor. Bütün dünya Türkiye’de bu üzücü değişim ve çöküşleri titizlikle takip ediyor. Türki Cumhuriyetleri dâhil, bu endişeyi Türkiye adına yaşıyor. Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir kavramının yerinde yeller esiyor.  Gençler geleceği okuyamıyor, güven duygularını ve gelecek umutlarını yitirmiş. Çocukların hangi müfredatta göre yetiştirileceği, eğitileceği yolu, Cumhuriyetin ilkelerinden saptırılmış, Türk İslam sentezine kurgulanmış bir eğitim anlayışıyla HİLAFETİ GERİ GETİRMEK İÇİN yola çıkmış hevesliler prova üstüne prova yapıyorlar.

Oysa Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisanları çocuklara verirken, TC. Devletinin beka sorunu olmasın diye o tarihte bugünleri okurcasına dâhiyane yapısıyla önder ve lider bilginliğiyle dünyaya bir ilki yaşatmıştı!  Muasır bir medeniyetin önde ulusunun bayrağını taşıyan bir kuşağı oluşturmak için yüz yıla yakın bir tarih öncesi emaneti verdiği çocukların bugün hangi ellerde, hangi Avrupa kapılarında kendilerine gelecek aradıklarını görse; nerede hata yaptığını değil, neden köy enstitülerinin kapatıldığını mutlak öncelikli olarak sorgulayacaktır!

Sağlıklı vücut, sağlıklı kafa ve sağlıklı zekâ yapısının tarifini ekonomide aramak artık gelinen noktada en derin sebeplerdendir! Büyük bir nüfusun çocukları yeterince beslenemiyor, neredeyse günü çorbayla geçiriyor! Yaşlarıyla vücut yapıları arasında uçurumlar oluşuyor! Bu çocuklarda geleceğin aydınları ve üstün zekâlıları beklemek neredeyse hayal oldu! Çocuk yaşta ağır işçilik yapıp evlerine ekonomik destek koymak adına, okulun kapı renklerini unuttular! Küçük yaşta okumaktan ve ideallerinden başka bir noktaya kilitlenmemeleri beklene çocuklar, okuma ve yazmada sınıfta kalır bir cahil kuşak oluşturmaya başladı! İmkânsızlıklar içinden sıyrılıp okumayı başaranlar, aç kalma uğruna çocuklarını okutan aileler sonuçta çocuklarını cemaatlere kaptırıyorlar! Genç kuşak devletin kendisinin geleceğine güvence ve umut olacağı inancıyla, başladıkları hayata katılma yarışında, ekonominin acımasız kıskancında, istemeye, istemeye, umutsuzluk içerisinde, gittikleri elin yabancı ülkelerinde başarıdan başarıya koşuyorlar!

Devletin çocuklarımızın ufkunu;  öncelikle doğru eğitim, vatan sevgisi, refah düzeyi yeterli bir aile yapısı, okullarında müfredat üstünlüğü ilkelerinin devlet güvencesinde sağlamasıdır! Kimseye yar olmayan hayat, çocuklarımızın gelecek güvencesinde, vatan sevgisi ve devlet bekasının garantisi altında olduğu bir yaşamla devri daim olacaktır!

Karınlarının nasıl doyduğu, neden okula gidemediği, çocukların cemaatlerin eline nasıl düştüklerinin tamamının devletin korumacılığı ve güvenirliği altında yaşayacak ve geleceğe nesil olarak, ilim ve irfanda büyük işler yapabilecek bir kuşağa Cumhuriyeti, 23 Nisan’ları emanet etme umuduyla, çocuklarımıza daha nice 23 Nisanlar diliyoruz!

Haber: Erdal demir

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2022, 11:27

Selva Demirci

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER