EMEKLİYİ BU ZAMLAR YOK EDER BAŞININ ÇARESİNE BAKIP TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞİLMELİ

Tarafsızlığını korumayarak, siyasi iktidardan emir alarak rakamlar üzerinde oynayan ve sahte enflasyon oranıyla aşımıza ekmeğimize el koyulmasına alet olan TÜİK hakkında gereken yasal yollara başvurulmalıdır diyor emekliler!

EMEKLİYİ BU ZAMLAR YOK EDER BAŞININ ÇARESİNE BAKIP TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞİLMELİ

Tarafsızlığını korumayarak, siyasi iktidardan emir alarak rakamlar üzerinde oynayan ve sahte enflasyon oranıyla aşımıza ekmeğimize el koyulmasına alet olan TÜİK hakkında gereken yasal yollara başvurulmalıdır diyor emekliler!

“Türkiye’de iktidar eliyle kurulan, yoksulun daha yoksul zenginin ise daha zengin olduğu ekonomik kargaşa düzeni, artık emekçiye, emekliyi nefes alamaz hale getirmiştir diyor emekliler!

Fabrikaları satan, çiftçiye sırtını dönerek tarımı bitirme noktasına getiren, kıymetli ne varsa yandaşa ya da Ortadoğu şeyhlerine veren iktidar, ülkeyi üretmeden tüketen ve dışa bağımlı hale getirmiş; bu ilkel tablo sonucunda döviz kurlarındaki çalkantılar biz emeklileri olağan sınırların ötesinde bir hayat pahalılığı olarak dönmüştür. Doğmayan GÜNEŞ’İ beklemek, fırtınanın ağaçları kırmasını engellemez! Su alan GEMİNİN kurtarılmasını beklemek, ölümün gelişini engellemez!  Ya gerçeği görecek kadar öne çıkacaksın, ya da kırılan ağaçların altında, batan geminin içinde olacak sonu kabul edeceksin! Ya da hakkını ve sendikal haklarını almak için meydanlarda olacaksın hakkını vermeyenlere ve yanlışlara karşı diyor emekliler!

Etiketlerdeki, kiralardaki, vergilerdeki korkunç ve sonu gelmeyen artışlar, ülkemizin parasını pul, bizim aldığımız emekli aylıklarını hiç etmiştir.

Sırf ücret artışları kararlaştırılırken hesaba dâhil edilmesin diye 2021’in son gününün de bitmesi beklenerek yapılan fahiş zamlar, bardağı taşıran son damla olmuştur diyor 2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİMİ.

Bu ülkede elektrik kesilince ısınmak için soba yakılan evde bebekler ölmemiş gibi elektriğe yüzde 127, iktidar her sıkıştığında “Doğalgaz rezervi bulduk” diye sayıklamıyormuşçasına doğalgaza yüzde 50, zaten vatandaşın vergisiyle yapılmıyormuş gibi yandaş müteahhitleri zengin eden köprü ve otoyollara yüzde 25 zam yapılması, emekçi ve emekli için ay sonunu getirmeyi imkânsızlaştırmıştır.

TÜİK tarafından 03.01.2022 tarihinde 2021 yılına ilişkin TÜFE oranı Aralık ayı için %13.58 ve yıllık oran da %36,08 olarak açıklanmıştır.

2021 Tüm Emekliler Sendikası genel merkezinin, Aralık ayı araştırmasına göre; dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırı 13 bin 598 liraya yükselmiştir. 1 yılda tüketilmesi zorunlu olan tüm gıda maddelerine ortalama yüzde 55 zam gelmiştir. Yoksulluk sınırındaki gıda kalemleri aylık 2 bin 6 lira artmıştır. Bunun yanı sıra 2021 yıllık TÜFE oranını ise Aralık ayı için %22 olarak ve yıllık %78,4 olarak tespit etmiştir.

Bir başka enflasyon araştırma kuruluşu ENAG ise 2021 yılının TÜFE endeksinin Aralık ayı %19.35 ve yıllık oranın ise %82.81 olduğunu duyurmuştur.

 TÜİK’in yaptığı ve açıkladığı rakamlar ile arada Emekliler aleyhine uçurum söz konusudur.

Bu hızlı yoksullaşmadan emekçiler ve emekliler de payını ağır biçimde almaktadır. Sendikamızın 28 Aralık’ta kamuoyuna duyurduğu basın açıklamasında emeklilerin borç batağında, kredi kartı kullanım batağında kredi kartı borcunu ödeyememekte, yüzde 84’ü ise belli aralıklarla ek iş aramak zorunda kalmaktadır.

Buradan hareketle 2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI olarak bir süredir “Zam, kriz, yoksulluk; Tükeniyoruz” dedik, sesimizi alanlarda duyurmaya çalıştık, GEÇMİŞ TEN gelen gücümüzü kullanarak ülke genelinde bir eylemler düzenlemeliyiz ve bu sefaleti kabul etmediğimizi, insanca bir yaşam için mücadele edeceğimizi vurgulamalıyız DİYOR 2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİMİ!

Bugün de bu sözümüzün gereğini yaparak, bu ekonomik tablonun önemli araçlarından; bu kötü ekonomik düzenin emir kulu olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) gerçekleri örtüleme huyundan ve Manipülasyon yapma, görev adamlılığı yapma huyunun önüne geçecek, dur diyecek yasal tedbirleri arka arkaya sıralamalıyız diyor emekliler!

Kuruluş amaç ve ilkeleri bakımından ülkeyi ilgilendiren hemen her konuda şeffaf, tarafsız, tutarlı, güncel ve güvenilir biçimde istatistikler oluşturmakla yükümlü TÜİK, açıkladığı hayal ürünü rakamlarla bu ilkelerin artık hiçbirini taşımadığını ortaya koymuştur. Bağımsız kuruluşların yapmış olduğu fiyat ve belirlediği endeksler ile TÜİK tarafından ilan edilen endeksler arasında bulunan uçurum, TÜİK’in artık bir istatistik değil parti propaganda kurumu olduğunun resmidir. Kanun hükümlerine göre şeffaf olması gereken bu devlet kurumu, fiyat belirlemelerine ortalama fiyatların nereden alındığına dair bile ayrıntı verilmemektedir.

Oysa “TÜİK hangi marketten alışveriş yapıyorsa biz de ona gidelim” dedirten, cebimizi yakan enflasyonla alakası olmayan TÜİK verileri, maddi geleceğimizi belirlemektedir.

Çünkü emekli ya da çalışan kamu emekçilerinin tamamı, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarından doğrudan etkilenmekte, emeklerinin karşılığı olan ücret artışları bu veriler üzerinden hesaplanmaktadır.

Emeğin onuru, emekçinin, emeklinin hakkı için mücadele eden SENDİKAMIZ olarak, TÜİK hakkında düşüncelerimiz; 

Yayınladığı gerçek dışı verilerle milyonlarca kamu emekçisinin Anayasanın 55. Maddesinde güvence altına alınan “adil ücret hakkının gaspına yol açtığı, emeklinin sefirleştirilerek yok olma durumuna getirildiği açıkça ortadadır! Adaletten yana hakkıyla görev yapan Anayasa mahkemesini yok sayanlar, her nedense TÜİK için sesini çıkarmıyorlar! Her denileni harfiyle yerine getiren TÜİK büyük bir vebal altına girmiştir!

Kanun hükümlerine aykırı davranarak kişilerin mağduriyetine ve kamunun zararına yol açtığı,

Bu bakımdan da görevlerinin gereğini yerine getirmeyen kurum yöneticilerinin “görevi kötüye kullanma” ve “resmi evrakta sahtecilik” suçlarını işledikleri, bu anlamda susmamamız gerektiğini, demokratik haklarımızı kullanmamız gerektiğini vurguluyoruz.

TÜİK, Titanik batarken müziğe devam eden korodur. Her sıkıştığında “hepimiz aynı gemideyiz” tekerlemesini söyleyenler bilsin ki bu koronun nameleri, makine dairesinden yükselen sesimizi bastıramaz!"

Sonuç olarak siyasi iktidar yandaşlarına rant, emeklilere sadaka dağıtmaya devam ediyor! Biz bu millete aşığız diyenler, milyonlarca emeklinin gururuyla oynanmış ve onurumuz çiğnenmiştir!

Dar gelirli vatandaşları koruma adına kademeli tarifeye geçiyoruz diyenler, elektrik fiyatına % 127 oranında çok yüksek zam yapılmıştır! Bu zam Aralık ayı enflasyonuna dâhil edilmesin diye zammın yürürlüğü 1 Ocak’tan başlatılmıştır! TÜİK’ in açıkladığı enflasyon oranına göre emekli aylıklarında artış yapılmıştır! Bu artış emeklilerin açlığa, yoksulluğa ve fakirliğin en dip noktasına itilmesine neden olmuştur!

Emekli 2500 TL ile yaşama kaç gün tutunabilir! Sofralarında bir sabah kahvaltısının maliyeti bile bu rakamları geçiyorsa, emekliye reva görülen bu rakamlar onların yaşama haklarını elden aldığı gibi, onurlarını da kırmıştır! Vicdanlar nasıl suskun davrana biliyor; onca dışarıda açız, geçinemiyoruz, çocuklarımızın eline bakar olduk, utanıyoruz diye feryat figan eden emeklilerin varlığını ve ağırlığını hangi vicdanlarda taşıyor olabilirsiniz ki diyor emekliler!

Bir kesimi zenginleştirirken ve daha da zenginleştirmenin yollarını açarken, ülke ekonomisini toparlayamaz duruma düşürmeniz, ülkeyi fakirleştirmeniz, bu ülkenin sadece emeklilerini değil, geleceğini de karanlık bir gidişe çekmekten başak bir şey olmadığını milletin her bireyinin dilinden düşen kelimeleridir!

Devlet babanın evlatlarına sahip çıkması anayasal bir sorumluluktur! Çalışanın, emeklinin, öğrencinin hakkını, hukukunu tanzim etmek devletin asli görevidir! Devlet kötü gidişatın sorumlusuysa, bugün bu sorumluluktan uzak her zorun faturasını halka keserek geleceği aydınlatamaz!

Emekliler bölünüp, parçalanıp, ufalanmayın! Tek çatı altında birleşecek emekliler, sendikal haklarını, insanca yaşam haklarını alacak gücün var olduğunu demokratik yollardan mücadelesini verecekleri günü mutlak bu şartlarda var edecektir! Emekliler bu gücü sayısal olarak, siyaseti zorlayacak varlıklarını daha güçlü kılacak tek çatı altına girecek yolu mutlak bulmalıdırlar diyor  2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI yönetimi!

Bilinmeli ki Demokratik haklardan ve demokrasiden emekli olunmaz sloganı bugünlerde çokça dillerden düşürülmemektedir!

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2022, 23:03

Selva Demirci

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER