Uluslararası Tales Yarışmaları’nın finali festival havasında tamamlandı

banner35

AYDIN (İHA) - TALES MATEMATİK MÜZESİ TARAFINDAN BU YIL 9.’SU DÜZENLENEN ‘ULUSLARARASI TALES MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ YARIŞMALARI’NIN FİNAL AŞAMASI BAŞAK KOLEJİ KAMPÜSÜ’NÜN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. RENKLİ GÖRÜNTÜLERİN OLUŞTUĞU VE ŞENLİK HAVASINDA GEÇEN YARIŞMA İÇİN AYDIN’A GELEN 3 BİN 500 ÖĞRENCİ VE YAKINLARI İSE ŞEHRİ ŞENLENDİRDİ.

Uluslararası Tales Yarışmaları’nın finali festival havasında tamamlandı

Tales Matematik Müzesi tarafından bu yıl 9.’su düzenlenen ‘Uluslararası Tales Matematik ve Fen Bilimleri Yarışmaları’nın final aşamasına katılan binlerce öğrenci matematik ve fen alanında ter döktü.

Tales Matematik Müzesi tarafından bu yıl 9.’su gerçekleştirilen ‘Uluslararası Tales Matematik ve Fen Bilimleri Yarışmaları’nın final aşaması Aydın, Ankara ve Şanlıurfa’daki final merkezlerinde gerçekleştirildi. Türkiye ve Azebaycan’da gerçekleştirilen yarışmanın ilk aşamasında yüzde 5’lik dilime giren ve final aşamasına girmeye hak kazanan 3 bin 500 öğrenci ve ailelerinin katılımıyla final aşaması gerçekleştirildi. Birden fazla oturumda yapılan yarışmada öğrenciler, hem fen bilimleri hem de matematik alanlarında ter döktü.

Gerçekleştirilen yarışma çerçevesinde final merkezleri, adeta ziyaretçi akınına uğrarken, şenlik havasında geçen final aşamasında finalist öğrenciler ve aileleri eğlendi. Tales Matematik ve Fen Bilimleri Yarışmaları final aşamasına girmeye hak kazanan finalistlere yarışma giriş belgelerinin kontrol edilmesinin ardından yarışma bileklikleri takıldı.

Yarışmanın final aşamasında kısa bir konuşma yapan Tales Matematik Müzesi Kurucusu Alp Ayaydın, tüm veli ve öğrencilere teşekkür ederek, “2015 yılında kurduğumuz Tales Matematik Müzesi, bugün itibariyle 9.’uncu yılını kutluyor. Bugün geldiğimiz noktada eğitim öğretim ve öğrencilerimiz için yeni şeyler yapmaya, onların gelişimlerine katkı vermeye devam ediyoruz. Türkiye genelinden birçok farklı ilden katılan velilerimiz var burada. Görüyorum ki, Türkiye’nin her yerinden gelen öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz var. Bugün çocuklarımız için uzun mesafeler kat ederek, onların geleceği için fedakarlık yapıp burada olmanız bizi de çok mutlu ediyor. Bu anlamda ailelerimize, öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Final aşaması aynı zamanda Aydın, Ankara ve Şanlıurfa’da da gerçekleşiyor. Önümüzdeki yıl için de İstanbul’da olacak şekilde bir planlamamız var” dedi.

“Sadece yarışmadan ibaret değil, festival havasında olsun istedik”

Sadece bir yarışma olmamasını festival havasında geçmesini istediklerini ifade eden Ayaydın; “Dolayısıyla biz hep, yarışmalarımızın sadece yarışmadan ibaret olmasın diye düşündük. Çocuklarımıza aynı zamanda bir bilim festivali havasını yaşatalım istedik. Sadece bir uygulamaya tabi değil aynı zamanda onların eğlenebileceği bir gün olsun diye yola çıkmıştık ve bugün bunu tüm final merkezlerinde gerçekleştirdik. Ancak her şeyden önce bu kampüs sizleri her zaman ağırlamaya hazır olacak. Her zaman festival havasında önümüzdeki yılda katılımcılarımızı davet edeceğiz. Tüm gençlerimize de başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Yoğun katılımın olduğu yarışmada öğrenciler ve aileleri, Matematik Müzesi ve Açık Hava Bilim Parkı’nı gezerken birçok atölye ve etkinliğe katıldı. Bilim parkı içerisinde yer alan Vortex tüneli ve atölyeler büyük ilgi gördü. Festival havasında geçen yarışmada yarışma oturumunu bekleyen öğrenciler hem stres attı hem de eğlendiler.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2024, 22:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER