Yaralı olarak bulunan deniz kaplumbağası için seferber oldular

banner35

İZMİR’DE YARALI HALDE BULUNARAK AYDIN’A GETİRİLEN DENİZ KAPLUMBAĞASININ KURTARILMASI İÇİN HAREKETE GEÇEN KURUMLAR VE DERNEKLER, ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ ÖRNEĞİ SERGİLEYEREK ADETA YARALI CARETTA CARETTA İÇİN SEFERBER OLDULAR.

Yaralı olarak bulunan deniz kaplumbağası için seferber oldular

İzmir’de yaralı halde bulunarak Aydın’a getirilen deniz kaplumbağasının kurtarılması için harekete geçen kurumlar ve dernekler, önemli işbirliği örneği sergileyerek adeta yaralı caretta caretta için seferber oldu. Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği yetkilileri tarafından yapılan ilk incelemede kaplumbağanın deniz aracının çarpması sonucu yaralandığı tahmin edildi.

İzmir Urla sahilinde deniz yüzeyinde hareketsiz biçimde duran bir caretta caretta iribaş deniz kaplumbağası vatandaşlar tarafından bulundu. Kaplumbağa vatandaşlar tarafından denizden kıyıya alındı. Daha sonra İzmir Sahil Güvenlik Güzelbahçe Kolluk Destek Tim Komutanlığı ekipleri tarafından kontrol altına alındı. İzmir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hakan Özdur’la görüşülerek kaplumbağanın DKMP ekipleri tarafından Sahil Güvenlik’ten alınması sağlandı. İzmir DKMP ekipleri tarafından teslim alınan yaralı kaplumbağa, gece saat 23.30 sularında Selçuk ilçesinde Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’ne (EKODOSD) teslim edildi. Yapılan kontrollerde kaplumbağanın kafasında ağır bir doku kaybının oluştuğu, sağ gözünde önemli bir hasar meydana geldiği ve karapas üzerinde de ezikler olduğunu tespit edildi. Nefes almak için su yüzeyine çıkan kaplumbağanın, muhtemelen süratli giden bir deniz aracı tarafından çarpılarak bu duruma geldiği tahmin edilirken, EKODOSD tarafından Kuşadası’na getirilen yaralı kaplumbağa, Muğla Dalyan’dan gelen Deniz Kaplumbağalarını Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) teslim edilerek Dalyan’a gönderildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; “DEKAMER’de gerekli tedavileri hemen başlatılarak bugün bir operasyon yapılacak. Kaplumbağanın çok ağır yaralanmasına rağmen hayli dirençli olduğu gözüküyor. Bu direnci devam ederse, yapılan tedaviyle iyileşeceğini düşünüyoruz. Burada vatandaşların dikkati ve ihbarları ve daha sonra, Sahil Güvenlik, DKMP, EKODOSD ve DEKAMER’in kaplumbağanın en kısa sürede teslim alınarak, tedavisi için Dalyan’a ulaştırılması için yaptığı işbirliği çok önemlidir. Sürat yapan deniz araçları çok dikkatli olmalıdır. Denizlerimiz sadece insanlar için değil, böyle nesli tehlike ve nadir deniz canlılarının da yaşam alanları olduğunu unutmamalıyız. Onlar zaman zaman nefes almak için su yüzeyine çıkmak zorundadır. Denizdeki araçları kullananların gözü mutlaka su yüzeyinde olmalıdır. Kaplumbağada olduğu gibi su altından aniden bir deniz canlısı ya da dalış yapan bir dalgıç çıkabilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2023, 10:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER