banner61

Karadeniz fıkrası gibi; tamirciye kızdı atölye kurdu

banner35

AYDIN’DA YAŞAYAN 44 YAŞINDAKİ BİR ÇİFTÇİ, ARIZALANAN MOTOSİKLETİNİ TAMİR ETTİRMEK İÇİN GİTTİĞİ SANAYİDE ESNAFIN TAVIRLARI HOŞUNA GİTMEYİNCE 40 YAŞINDAN SONRA ATÖLYE KURUP TAMİRCİ OLDU. ŞİMDİ KENDİ MOTORU İLE BİRLİKTE KÖYDEKİ MOTORLARI DA TAMİR EDEN İSMAİL AÇIKGÖZ’ÜN ÖFKESİ TÜM KÖYLÜNÜN İŞİNE YARADI.

Karadeniz fıkrası gibi; tamirciye kızdı atölye kurdu

Aydın’da yaşayan 44 yaşındaki bir çiftçi, arızalanan motosikletini tamir ettirmek için gittiği sanayide esnafın tavırları hoşuna gitmeyince 40 yaşından sonra atölye kurup tamirci oldu. Şimdi kendi motoru ile birlikte köydeki motorları da tamir eden İsmail Açıkgöz’ün öfkesi tüm köylünün işine yaradı.

Köşk ilçesine bağlı kırsal Ilıdağ mahallesinde yaşayan İsmail Açıkgöz, geçtiğimiz aylarda arızalanan motosikletini tamir ettirmek için tamirciye gitti. Sanayide işi çözülmeyen çiftçi, bu defa internetten motosikletlerin çalışma sisteminden tamirine kadar her şeyi araştırıp öğrendi. Daha sonra evinin altına tamir atölyesi kuran Açıkgöz, kendi motorunu kendi tamir etmeye başladı.

İnternet çağının yaşandığı günümüzde bilgiye ulaşmanın artık çok kolay olduğunu ve azmettikten sonra öğrenmenin bir zoru kalmadığını belirten İsmail Açıkgöz, “Eskiden ulaşım ve taşıma işlerinde at ve eşekler kullanılırdı. Ve o dönemde herkes kullandığı hayvanın bakımını kendi yapardı. Yani kimse başkasına bağımlı değildi. Şimdi hayvanların yerini motorlu araçlar aldı. Her ne kadar araçlar kendimize ait olsa da arıza yaptığında tamirciye bağımlı yaşamak zorundasın. Nitekim motorum arızalanınca paramızla da olsa bu muhtaçlığı ve bağımlılığı ben yaşadım. Kendi kendime ‘senin ne eksiğin var’ deyip eve geldim. İnternetten motorun çalışma sisteminden parçalarına, bakımından arıza durumunda tamirine kadar her şeyi öğrenmeye çalıştım. Daha sonra evimin altına bir atölye kurdum Artık motosikletim arızalandığında tamirini kendim yapıyorum. Hatta işi acil olan arkadaşlarıma da yardımcı olmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER