banner61

Göçmen çocuklarla çekilen filmin galası Fransa’da yapıldı

banner35

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. MENDERES AKDAĞ'IN FRANSA’DA GÖÇMEN ÇOCUKLARLA ÇEKTİĞİ FİLMİN GALASI NORMANDİYA ROUEN KENTİNDE YAPILDI.

Göçmen çocuklarla çekilen filmin galası Fransa’da yapıldı
banner66

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Menderes Akdağ’ın Fransa’da göçmen çocuklarla çektiği filmin galası Normandiya Rouen kentinde yapıldı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın daveti üzerine iki aydır Fransa’da bulunan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Menderes Akdağ araştırma projesi kapsamında göçmen çocuklarla film çekti. Filmin galası Fransa’nın Normandiya Bölgesi Rouen kentinde yapıldı. Filmin hazırlık aşaması üç hafta sürdü. Çekimler ise üç haftada tamamlandı. Çekimler için Notr-e Dame Katedrali, Seine Nehri gibi mekânların kullanıldığı öğrenildi. ’Une Journée Rouen (Rouen’da Birgün)’ adlı filmde bir çocuğun hayali üzerinden Fransa’nın önemli dinamiklerinden denizcilik kültürü anlatıldı. Filmde 12 çocuk aktif rol alırken, çekimler kalabalık kamusal alanlarda güçlükle tamamlandı.

Galada çocukların ve ailelerin sevinçleri gözlerinden okunurken, çocuklar galada duygularını ifade ettikten sonra filmin gösterimine geçildi. Galada tüm çocuklar farklı bir deneyim yaşadıklarını belirtti.

Öğretim Üyesi Akdağ’ın ise yaptığı çalışmalara ilişkin yaklaşık 250 sayfalık rapor hazırladığı öğrenilirken, bu raporda dünyada ve Türkiye’de var olan Fransa algısının inşasında etkili olan film, müzik video gibi medya içeriklerinde kullanılan Fransa’ya dair sembolleri ortaya kondu. Bundan sonra da medya içeriklerinde kullanılabilecek potansiyeli yüksek Fransa ikonları araştırıldı. Fransa’daki göçmen çocukların topluma uyumunu kolaylaştıracak medya içeriklerinde kullanılabilecek konuları, mitleri de Akdağ’ın raporunda değindiği kaydedildi. Öte yandan raporun ’Üç Renk Yetmiş Kültür: Fransa (Medya Toplum ve Çocuk)’ başlığıyla kitap haline getirileceği belirtildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER